13:28.61S 38:54.74W

Valentina
Sun 1 Aug 2010 19:34

Tänään saavuimme pikku kalastajakylän lahdenpoukamaan ja jäimme kalastajien tarjoamaan poijuun. Paikan nimi on Enseada de Garapuá.

Olimme juuri ankkuroituneet ja minä olin kumiveneellä konsultoimassa paikallisia kalastajia, jotka kehottivat meitä siirtymään heidän poijuunsa. Syy jäi minulle huonon portugalinkielen taidon takia epäselväksi, mutta ilmeisesti joko kohteliaisuutta tai siksi, että olimme ankkurissa heidän manöövereidensä tiellä.

Helinä jäi veneelle laittamaan sitä satamakuntoon. Yhtäkkiä päävirrat katosivat eikä Helinä saanut niitä päälle uudestaan pääkytkimestä. Samalla katosivat virrat moottorin ohjauspaneelista. Onkohan se asennettu viisaasti? Voisi ajatella, että se ottaisi virran suoraan starttiakulta eikä olisi pääkytkimen takana.

Kun tulin veneelle, niin minä tein heti samat tunnustelut ja kääntämällä pääkytkimen pois päältä ja takaisin, virrat palautuivat. Sitten menin käynnistämään moottoria. Kun yritin startata, niin virrat katosivat. Tämä tapahtui kahdesti. Kolmannella kerralla kone lähti käyntiin ja virrat pysyivät päällä. Nostimme ankkurin ja siirryimme kalastajien neuvomaan poijuun.

Viimepäivinä on ollut eräs asia, johon olen kiinnittänyt huomiota ja joka saattaa liittyä tähän. Mielestäni kone ei lataa hupiakkuja riittävän tehokkaasti. Starttiakussa on koko ajan ollut hyvä varaus, mutta sitähän kone ensisijaisesti lataa. Laturin hihna tuntuisi kuitenkin olevan sopivalla kireydellä, mutta voisi sitä vähän yrittää kiristää ja katsoa, mitä tapahtuu. Laturin hihnan mahdollinen löysyys ei kuitenkaan selitä sitä, miksi päävirrat menivät pois päältä ja tämän selvittäminen on tärkein kysymys.

Nyt pitäisi selvittää, mistä tämä johtuu. Olisi ikävä, jos virrat katoaisivat epäsopivampaan aikaan. Jos jollakin blogimme lukijoista olisi nyt antaa neuvoja, mistä päin vikaa kannattaisi lähteä etsimään, niin niitä otetaan kiitollisuudella vastaan.

Terveisin, Risto   s/y Valentina …valentina(ät)mailasail.com